:: دوره 14، شماره 48 - ( 1396 ) ::
جلد 14 شماره 48 صفحات 70-49 برگشت به فهرست نسخه ها
روان‌شناسی استبداد رضاشاه
طهماسب علیپوریانی* 1، محسن عزیزی‌نیا
1- ، t.alipour@yahoo.com
چکیده:   (3252 مشاهده)
پژوهش حاضر به بررسی ابعاد روان‌شناختی استبداد رضا شاه می‌پردازد؛ فرض را بر این نهاده است که مجموعه اقدامات سرکوب‌گرایانه رضاشاه اساساً تحت تاثیر مسائل و مشکلات روحی و روانی بوده که از بدو تولد تا رسیدن به قدرت به آن مبتلا و دست به گریبان بوده است بنابراین با بهره‌مندی از چارچوب روشی آدلر ـ اسپربر به نقش دو مؤلفه خانواده و اجتماع در فرایند شکل‌گیری شخصیت تأکید شده است چنانچه والدین، نظام تربیتی و جامعه در مهیا نمودن بسترها و شرایط زیستی اقداماتی روشمند و سازنده در جهت رشد و شکل‌گیری شخصیت سالم افراد در پیش برنگیرند این قبیل افراد در برخورد با موانع و کمبودها دچار حقارت، ترس و نا امنی می‌شوند. در این راستا دوران کودکی و مراحل بعد زندگی رضاشاه که با حقارت‌ها و مشقت‌هایی توأم بوده است؛ تبعات آن در دوران قدرت‌یابی و پادشاهی با تناقض شخصیتی، ترس و هراس، استبداد و خشونت بر ساختارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و به‌ویژه نزدیک‌ترین یارانش نمایان است.
واژه‌های کلیدی: روان‌شناسی، استبداد، رضاشاه.
متن کامل [PDF 298 kb]   (693 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 48 - ( 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها