:: دوره 13، شماره 46 - ( 1395 ) ::
جلد 13 شماره 46 صفحات 144-125 برگشت به فهرست نسخه ها
نارسایی نظریه‌های موجود و بایسته‌های نظریه‌پردازی برای رسانه طراز انقلاب اسلامی
رضا واعظی*
دانشگاه صداوسیما ، emadvaezi@yahoo.com
چکیده:   (4229 مشاهده)

انقلاب اسلامی در همه حوزه‌ها ازجمله در حوزه ارتباطات و وسایل ارتباط جمعی که امروزه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردارند، به دنبال ارائه نظریه، طرح و مدل‌های جدید براساس اصول اسلامی و انقلابی بوده و هست. به همین دلیل در قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز به حوزه وظایف وکارکردهای رسانه‌ها و لزوم اسلامی و انقلابی شدن آنها اشاره شده است. در این مقاله با بررسی نارسایی‌های نظریه‌های موجود در حوزه وسایل ارتباط‌جمعی برای تبیین رسانه طراز انقلاب اسلامی و همچنین بایسته‌های وجود رسانه طراز انقلاب اسلامی، به ضرورت ارائه و تبیین نظریه بومی برای تبیین نظریه رسانه طراز انقلاب اسلامی خواهیم رسید. نگارنده بر این باور است که نه‌تنها نظریه‌های حوزه ارتباطات برای تبیین رسانه طراز انقلاب اسلامی کامل نیستند؛ اقدامات صورت گرفته در ایران نیز تأمین کننده این ضرورت نمی‌باشد و باید نظریه‌ای بومی و اسلامی بدین‌منظور ارائه گردد.

واژه‌های کلیدی: انقلاب اسلامی، رسانه، نظریه، رسانه طراز، الگو.
متن کامل [PDF 297 kb]   (1380 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 46 - ( 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها