:: دوره 13، شماره 46 - ( 1395 ) ::
جلد 13 شماره 46 صفحات 100-75 برگشت به فهرست نسخه ها
راهبردهای معماری مساجد در تراز انقلاب اسلامی با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و اهداف سند چشم‌انداز
مهدیه محمدی جمال* 1، مهدی حمزه‌نژاد2
1- دانشگاه بین‌المللی امام رضا ع ، mohamadijamal65@gmail.com
2- دانشگاه علم و صنعت
چکیده:   (6005 مشاهده)

برای تحقق اصول معماری معرف انقلاب اسلامی و الگوسازی با نگاه ملی و بین‌المللی؛ بایستی شاخصه‌ها و راهبردهای این معماری به ویژه در حوزه مساجد به دقت تدوین و تبیین شوند. لذا سعی شده است با تدوین و تحلیل شاخصه‌هایی برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران، راهبردهایی پیشنهاد گردد که پس از استدلال و کارشناسی اولیه، در اختیار گروهی از خبرگان حوزه معماری قرار گرفته و اعتبارسنجی شوند. نتایج حاکی از آن است که 76 % راهبردها دارای سطح اجماع بالا می‌باشند. بطور کلی به نظر می‌رسد مسجد در تراز انقلاب اسلامی، مسجدی ساده و شاخص، دارای نوآوری فرم، بر اساس اندیشه اسلام و انقلاب، فقهی پویا، اصول معماری گذشته، منطبق با تکنولوژی پیشرفته و بومی، احترام به محیط زیست و با توجه به تمامی نیازهای مخاطبان خود است. روش تحقیق در این پژوهش، تحلیلی ـ استدلالی همراه با اعتبارسنجی دلفی است.

واژه‌های کلیدی: مسجد، انقلاب اسلامی، راهبرد.
متن کامل [PDF 984 kb]   (1462 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 46 - ( 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها