:: دوره 18، شماره 64 - ( 1400 ) ::
جلد 18 شماره 64 صفحات 88-67 برگشت به فهرست نسخه ها
سیاست عربستان سعودی در مقابله با نفوذ انقلاب اسلامی ایران (مطالعه موردی: سوریه و بحرین)
سید محمد حسینی1 ، محسن توکلی2 ، احسان جعفری فر* 3
1- دانشیار گروه آموزشی فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشکده الهیات، دانشگاه تهران و مدرس گروه معارف اسلامی.
2- دانشجوی دکتری روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی. اصفهان. ایران.
3- دانشجوی دکتری روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی تهران، ایران (نویسنده مسئول). ، ehsan_jafari_far@yahoo.com
چکیده:   (1239 مشاهده)
پیروزی انقلاب اسلامی مهم‌ترین تحول منطقه خاورمیانه است؛ چراکه با جایگزینی نظام جمهوری اسلامی به‌جای نظامی سلطنتی، احیا و گسترش ارزش‌های اسلامی درکشورهایی چون بحرین و سوریه را فزونی بخشید. انقلاب اسلامی به‌عنوان کانون پخش ارزش‌های دینی و وقوع خیزش‌های مردمی بعد از سال 2011 رقبای منطقه‌ای چون عربستان سعودی را به سبب نگرانی از نفوذ گفتمان انقلاب اسلامی به مقابله با ایران برانگیخت. این مقاله با روش توصیفی ـ تحلیلی، درصدد پاسخ به این پرسش است که سیاست خارجی عربستان سعودی در قبال کشورهای بحرین و سوریه با هدف مقابله با نفوذ انقلاب اسلامی ایران چیست؟ در چارچوب نظریه پخش، انقلاب اسلامی ایران به‌عنوان کانون پخش ارزش‌های اسلامی و مردم‌سالاری دینی به‌شمار می‌رود که وجود اشتراکات مذهبی و تاریخی با بحرین و نفوذ ایدئولوژیکی در نظام سوریه به‌عنوان مقاصد پخش آن در نظر گرفته می‌شود. در این راستا، عربستان سعودی با ادعای رهبری جهان اسلام تلاش دارد با استفاده از ابزارها و روش‌هایی ازجمله ترویج ایران‌هراسی، سرکوب معترضان بحرینی و تلاش برای ساقط کردن بشار اسد به مقابله با نفوذ انقلاب اسلامی مبادرت ورزد.
واژه‌های کلیدی: انقلاب اسلامی، عربستان سعودی، سوریه، بحرین، سیاست خارجی.
متن کامل [PDF 458 kb]   (441 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بررسی و نقد نظریه‌های انقلاب


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 64 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها