:: دوره 15، شماره 53 - ( 1397 ) ::
جلد 15 شماره 53 صفحات 190-171 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش‌شرط‌ها و استلزامات تحقق دولت مطلوب از منظر روایات معصومان
غلامرضا بهروزی لک* 1، حسن علی‌یاری
1- ، blak@chmail.ir
چکیده:   (2376 مشاهده)
ماهیت و کیفیت قوانین اسلام به‌گونه‌ای است که عمل به قوانین و دستورات آن، بدون تاسیس یک دستگاه اجرائی و سازمان گسترده سیاسی و اجتماعی قابلیت جامه عمل پوشاندن به آن را ندارد به این خاطر مستلزم تشکیل نوعی حاکمیت و دولت اسلامی می‌باشد. پژوهش حاضر پیش‌شرط‌ها و استلزامات تحقق یک دولت مطلوب از منظر روایات معصومان را مورد بررسی قرار داده و برای گردآوری و تحلیل داده‌ها از نظریه داده بنیاد استفاده شده است. بر این اساس پس از بررسی متون روایی؛ پیش شرط‌ها و استلزامات دولت مطلوب در چهار مقوله (1. شرایط اجتماعی، 2. شرایط بنیادین، 3. شرایط زمینه‌ای، 4. شرایط غایی) استخراج گردید؛ که هر کدام دارای ابعاد و ویژگی‌های خاص خود می‌باشند و در صورتی که به درستی مورد توجه قرار گیرند؛ دولتی متعالی و مطلوب تحت عنوان دولت حق و عدل در عمل قابل تحقق خواهد بود؛ در غیر این صورت همواره زمینه‌های خطر و انحراف از تشکیل دولت حق وجود خواهد داشت.
 
واژه‌های کلیدی: روایات معصومان^، پیش شرط‌ها، استلزامات، داده بنیاد، دولت اسلامی.
متن کامل [PDF 410 kb]   (495 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 53 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها