:: دوره 15، شماره 52 - ( 1397 ) ::
جلد 15 شماره 52 صفحات 220-201 برگشت به فهرست نسخه ها
ویژگی‌های شخصیتی و فعالیت‌های شهید حسن باقری در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
اسماعیل عارفی گوروان* 1، عباس کشاورز شکری
1- ، arefiesmail69@yahoo.com
چکیده:   (3254 مشاهده)
سؤال اصلی پژوهش حاضر آن است که ویژگی‌های شخصیتی و فعالیت‌های شهید حسن باقری در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چیست؟ برای پاسخ به این سؤال، با استفاده از روش تحلیلی، اسناد و مدارک مربوطه مورد بررسی قرار گرفت. یافته‌های تحقیق حاکی از آن است که شهید حسن باقری دارای ویژگی‌هایی مهم در زمینه‌های مختلف شخصیتی و انقلابی است. ازجمله ویژگی‌های شخصیتی، اخلاص، نماز اول وقت، شجاعت و دلیری، روحیه جهادی، ساده‌زیستی و... است. در حوزه فعالیت‌های انقلابی ایشان در دوره شکل‌گیری انقلاب، می‌توان به فعالیت در دانشگاه، فعالیت انقلابی در دوره خدمت سربازی، فرار از پادگان رژیم وقت، عضویت در روزنامه جمهوری و عضویت اطلاعات سپاه اشاره نمود. همچنین در دوره دفاع مقدس، ایشان فرماندهی عملیات شکست محاصره سوسنگرد، امام مهدی#، ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، تثبیت تنگه چزابه، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان، مسلم بن عقیل و محرم، را بر عهده داشته و در مأموریت‌های محوله با موفقیت عمل نموده است.
واژه‌های کلیدی: حسن باقری، دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، تاریخ معاصر.
متن کامل [PDF 249 kb]   (984 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 52 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها