:: دوره 15، شماره 52 - ( 1397 ) ::
جلد 15 شماره 52 صفحات 136-117 برگشت به فهرست نسخه ها
مختصات نظم موجود و مطلوب جهانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای
رحمت عباس‌تبار مقری* 1، سیدمحمد هاشمی میارکلایی
1- ، r.abbastabar@umz.ac.ir
چکیده:   (3330 مشاهده)
با فروپاشی شوروی در سال1990م، نظم لیبرال با محوریت آمریکا، منطق حاکم بر روابط بین‌الملل را شکل داد. اما این نظم، ساختار معیوبی دارد که موجبات خسران بشریت را فراهم می‌آورد. در اندیشه آیت‌الله خامنه‌ای برای تغییر نظم موجود جهانی و دستیابی به نظم مطلوب جهانی، دستورالعمل جامعی وجود دارد. پرسش اصلی مقاله این است که نظم مطلوب جهانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای دارای چه اصول و ویژگی‌هایی است؟ با بهره‌گیری از نظریه‌پردازی «داده‌بنیاد»، یافته‌ها حاکی از آن است که آیت‌الله خامنه‌ای نظم موجود جهانی را به‌دلیل ماهیت سلطه‌گرایانه و استکباری و به‌دلیل ابتناء بر پایه‌های باطل و اصول ظالمانه به‌شدت مورد انتقاد قرار داده؛ چراکه آن را در تقابل با شرافت و کرامت انسانی قلمداد می‌کند. اما در مقابل، به نظمی قائل است که مقبول و مطلوب و متناسب با نظام احسن و آفرینش بوده و بر پایه فطرت الهی انسان شکل گرفته است؛ نظمی که هدفش از یک‌سو تربیت و تزکیه انسان و از سوی دیگر تأمین رفاه دنیوی و سعادت اُخروی است.
واژه‌های کلیدی: نظم موجود جهانی، آیت‌الله خامنه‌ای، نظریه داده بنیاد، تمدن اسلامی.
متن کامل [PDF 261 kb]   (837 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 52 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها