:: دوره 15، شماره 52 - ( 1397 ) ::
جلد 15 شماره 52 صفحات 74-51 برگشت به فهرست نسخه ها
بایسته‌های فرهنگی، نظری و ساختاری شکل‌گیری تمدن اسلامی ـ ایرانی
سید ابراهیم سرپرست سادات*
، sarparastsadat@gmail.com
چکیده:   (2904 مشاهده)
شناخت مسئله‌های تمدن‌سازی نظام اسلامی، دغدغه اصلی مقاله حاضر می‌باشد؛ موضوعی که واکاوی علل و عوامل مؤثر در فرایند پیشرفت ایران، ارزیابی روندهای جاری و بازشناسی فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی نظام اسلامی در امر تمدنی را می‌طلبد. در این مقاله در پاسخ به این سؤال که مسئله انقلاب اسلامی و نظام برآمده از آن در امر تمدن‌سازی کدام است؟ با کاربست روش توصیفی ـ تحلیلی، تلاش گردید مؤلفه‌های سه‌گانه فرهنگی، نظری و ساختاری برآمده از نسبت‌سنجی میان فرهنگ و تمدن، مصداق‌یابی گردد و از دو منظر فرصت‌ها و آسیب‌ها تبیین شود. استدلال‌های انجام‌شده نشان می‌دهد نقطه تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌ها با ابتنای آن بر فرهنگ متعالی اسلامی، معنویت و عدالتی است که آسیب در آن از آسیب‌های در خور تأمل انقلاب اسلامی در فرایند تمدن‌سازی محسوب می‌گردد. جمهوری اسلامی برای دست یافتن به تمدن اسلامی می‌بایست حرکت پیوسته‌ای را در سه مؤلفه فرهنگی، نظری و ساختاری اتخاذ نماید. در این راستا از ضروری‌ترین راهبردهای جمهوری اسلامی، جستجوی هویتِ تمدنی، بسترسازی برای رفتن دانشگاه به سمت نخبه‌پروری و نظریه‌پردازی و کوشش برای تحقق کامل مقتضیات مردم‌سالاری دینی است.
واژه‌های کلیدی: بایسته‌های فرهنگی، بایسته‌های نظری، بایسته‌های ساختاری، تمدن اسلامی ـ ایرانی. 
متن کامل [PDF 296 kb]   (1238 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 52 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها