:: دوره 14، شماره 49 - ( 1396 ) ::
جلد 14 شماره 49 صفحات 198-179 برگشت به فهرست نسخه ها
هژمونی: انقلاب اسلامی و طنز با تمرکز بر گل آقا (نگاهی گفتمانی به رابطه انقلاب اسلامی و طنز)
ذبیح الله فتحی فتح*، محمدحسین نیکدار اصل
چکیده:   (3375 مشاهده)
طنز یکی از خرده‌گفتمان‌های گفتمان ادبی است که به هژمونیک شدن گفتمان انقلاب اسلامی ـ چه پیش از تثبیت انقلاب و چه بعد از تثبیت این گفتمان ـ کمک کرد. مفهوم هژمونی می‌تواند ابزاری برای تحلیل روابط میان ادبیات و جامعه باشد که هم می‌تواند جایگاه اهل ادب را ـ به عنوان عوامل هژمونیک کننده یا تغییرساز ـ در جامعه تعیین کند و هم تعیین کننده نقش نیروهای اجتماعی در متون ادبی باشد. برای رسیدن به این هدف هفته‌نامه گل‌آقا را به‌عنوان یکی از موفق‌ترین آثار طنز این دوره انتخاب کرده‌ایم تا نشان دهیم چگونه به‌عنوان یک ابزار هژمونیک کننده عمل کرد و در آخر چگونه این هفته‌نامه به‌عنوان یک گفتمان در دل اجتماع گفتمانی ایران هژمونیک شد. در بخش نخست، نقش گل‌آقا در هژمونیک کردن جمهوری اسلامی و همراه کردن نظام و مردم، ترویج پایبندی به نظام، تحکیم قدرت جمهوری اسلامی و نقد جمهوری اسلامی جهت اصلاح آن پرداخته شده و در بخش دیگر یعنی هژمونیک شدن گفتمان گل آقا، این مقاله به سوپاپ بودن طنز گل‌آقا، نمایندگی از مردم و ایجاد لذت پرداخته است.
واژه‌های کلیدی: هژمونی، ادبیات، طنز، انقلاب اسلامی.
متن کامل [PDF 268 kb]   (957 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)
دریافت: 1396/10/25 | پذیرش: 1396/10/25 | انتشار: 1396/10/25


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 49 - ( 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها