:: دوره 13، شماره 45 - ( 1395 ) ::
جلد 13 شماره 45 صفحات 132-109 برگشت به فهرست نسخه ها
نگاهی تطبیقی به مبانی حقوق بشر در اسلام و غرب
احمد رهدار*، محمد رهدار
دانشگاه باقرالعلوم ع
چکیده:   (5963 مشاهده)

حقوق بشر در جهان امروز، بیش از آنکه یک آرزو و خواست حقوقی باشد، ابزاری سیاسی برای فشار غربی‌ها بر جهان غیرغربی می‌باشد. به رغم این، می‌توان با رویکردی علمی، «منشور جهانی حقوق بشر» را ـ به عنوان عالی‌ترین سند حقوقی ـ با متون و آموزه‌های حقوقی مخالف با آن مورد بررسی تطبیقی قرار داد. این نوشتار درصدد است تا با بررسی تطبیقی مبانی حقوق بشر در اسلام و غرب، کاستی‌های منشور جهانی حقوق بشر و برتری‌های حقوق اسلامی را بیان کند. در بررسی انجام‌ گرفته، برتری حقوق بشر اسلامی بر حقوق بشر غربی در حیثیات متعددی ازجمله: منشأ، متعلق، رابطه با اخلاق، رابطه با فطرت، زیرساخت‌های فاعلی، ابزار سنجش و ... تبیین شده است. لازم به ذکر است که آن بخش از حقوق بشر غربی ازجمله مباحث مربوط به «نسل سوم حقوق بشر» که هنوز در منشور جهانی حقوق بشر وارد نشده، مورد بررسی این نوشتار نبوده است.

واژه‌های کلیدی: حقوق بشر، منشور جهانی حقوق بشر، نظام حقوقی غربی و نظام حقوقی اسلامی.
متن کامل [PDF 300 kb]   (1533 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
دریافت: 1396/2/19 | پذیرش: 1396/2/19 | انتشار: 1396/2/19


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 45 - ( 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها