:: دوره 13، شماره 46 - ( 1395 ) ::
جلد 13 شماره 46 صفحات 200-177 برگشت به فهرست نسخه ها
جایگاه هویت ملی در گفتمان مردم‌سالاری دینی
عباس مرادی، سید مصطفی ابطحی*
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
چکیده:   (4911 مشاهده)

گفتمان مردم‌سالاری دینی با حمایت و حراست از دستاوردهای گذشته هویت ملی، از قابلیت به فعلیت رساندن ظرفیت مؤلفه‌های جدید هویت ملی همچون: قانون‌گرایی، مشارکت سیاسی، توسعه آموزش عالی برپایه تکثر فرهنگی، همبستگی ملی، حقوق شهروندی، تدوین الگوی مناسب پیشرفت اسلامی ـ ایرانی، برخوردار است. امروزه هویت ایرانی، یک موضوع سیاسی و حقوقی بر حقوق انسان‌هایی است که در این سرزمین زیست می‌کنند. بنابراین مسئله هویت ملی را علاوه‌بر مؤلفه‌های سنتی؛ سرزمین، تاریخ، دین و زبان؛ باید در چارچوب مجموعه‌ای از ارزش‌ها و باورهای مشترک و معیار‌های انسانی و حقوقی تعریف کرد. مقاله حاضر این پرسش را مطرح می‌کند که هویت ملی در گفتمان مردم‌سالاری دینی چه جایگاهی دارد؟ مدعای نگارنده این است که گفتمان مردم‌سالاری دینی چارچوبی مطمئن برای امکان تسهیل مؤلفه‌های جدید هویت ملی است. هدف این نوشتار توجه به مؤلفه‌های جدیدی از هویت ملی منطبق با نیاز‌های نوین جامعه ایرانی است که در گفتمان مردم‌سالاری دینی مطرح است.

واژه‌های کلیدی: هویت ملی، مردم‌سالاری دینی، روش گفتمانی، حقوق شهروندی، مشارکت سیاسی و قانون‌گرایی.
متن کامل [PDF 345 kb]   (981 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)
دریافت: 1396/2/19 | پذیرش: 1396/2/19 | انتشار: 1396/2/19


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 46 - ( 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها