:: دوره 13، شماره 46 - ( 1395 ) ::
جلد 13 شماره 46 صفحات 20-7 برگشت به فهرست نسخه ها
انقلاب در قرآن
جاسب نیکفر* 1، محمد باقری2
1- دانشگاه یاسوج ، j.nikfar@yu.ac.ir
2- دانشگاه یاسوج
چکیده:   (27753 مشاهده)

قرآن کریم، ازآنجاکه عهده‌دار هدایت ابناء بشر است، مبانی و اصول تحقق وضع مطلوب در عرصه فردی و اجتماعی را تبیین کرده است. اما انقلاب سیاسی به عنوان روشی که می‌تواند منتج به نیل به مطلوب شود، تاکنون از منظر قرآن مورد مطالعه جدی واقع نشده است. توجه به این مسئله، پرسش پژوهش حاضر درباره مبانی و غایت انقلاب از منظر قرآن را در پی داشت که در پاسخ به آن باید گفت: با آنکه قرآن کریم راهکار و روش‌ خاصّی را برای اصلاح جامعه توصیه و تأکید نمی‌کند، ولی از مجموعه شاخص‌ها، روش‌ها و راهکارهایی که ارائه نموده است، می‌توان تحلیل‌ها و رهنمودهایی در مورد آنچه امروز به‌عنوان انقلاب شناخته می‌شود، استنباط نمود. از این منظر، هدف این مقاله، کشف مبانی بینشی، اجتماعی و اقتصادی وقوع انقلاب سیاسی و چگونگی حصول سرانجام متعالی انقلابات می‌باشد. در این مقاله علاوه‌بر استفاده از دو روش تطبیق مفهومی و تطبیق مصداقی، روشی که مورد تأکید است، روش تجزیه و بررسی عناصر مفهومی است.

واژه‌های کلیدی: قرآن کریم، انقلاب سیاسی، توحید، حکومت اسلامی.
متن کامل [PDF 247 kb]   (1449 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 46 - ( 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها