:: دوره 12، شماره 40 - ( 1394 ) ::
جلد 12 شماره 40 صفحات 204-185 برگشت به فهرست نسخه ها
ریاست جمهوری زنان با تأکید بر ظرفیت‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اندیشه ولایت فقیه
محسن ملک افضلی اردکانی*، عبدالله امیدی فرد، سید محمدعلی هاشمی
دانشگاه بین‌المللی المصطفی
چکیده:   (3567 مشاهده)

نویسندگان در این مقاله ابتدا به بررسی قانون اساسی و ظرفیت‌های آن پیرامون یکی از سطوح عالی مشارکت که ریاست جمهوری باشد، پرداخته و در نهایت فرآیند تحقیق را با بررسی مبانی و مستندات انگاره‌های مختلف در ساحت مشارکت سیاسی زنان به نحو عام و ریاست جمهوری زنان به نحو ویژه، ضمن تأکید بر ماهیت ریاست جمهوری در قانون اساسی موجود و اندیشه ولایت فقیه، به سامان می‌رسانند. در این مقاله ضمن بررسی و نقد مستندات مخالفان ریاست جمهوری زنان و تبیین ماهیت ریاست جمهوری در نظام مبتنی بر اندیشه ولایت فقیه، تأکید می‌شود که در پرتو اندیشه سیاسی اسلام، ریاست جمهوری زنان به ویژه در ساختار فعلی جمهوری اسلامی نه تنها محذوری شرعی در پی‌ندارد، بلکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از حیث مبانی و سیر تصویب و ظرفیت گفتمانی اصل 115 پتانسیل ویژه‌ای را برای توجه و صحه گذاشتن به این حق برجای گذاشته است.

واژه‌های کلیدی: اندیشه سیاسی اسلام، ولایت فقیه، ریاست جمهوری زنان، مشارکت سیاسی زنان، قانون اساسی
متن کامل [PDF 268 kb]   (792 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
دریافت: 1393/7/20 | پذیرش: 1393/12/4 | انتشار: 1394/2/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 12، شماره 40 - ( 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها