:: دوره 19، شماره 71 - ( 1401 ) ::
جلد 19 شماره 71 صفحات 128-109 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی رویکرد باستانگرایی در دولت پهلوی اول با مؤلفه های مشروعیت‌زا در ایران باستان
محمد جمیری*، محمد کشاورز بیضایی
مربی گروه معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی، بوشهر
چکیده:   (965 مشاهده)
          کسب مشروعیت، برای حکومتها امری حیاتی به شمار می رود. از همین رو دستگاه تبلیغاتی پهلوی، ایران باستان را بهعنوان پشتوانه مشروعیتبخش و نقطۀ عزیمت خود معرفی نمود. بررسی ابعاد و زوایای مبانی مشروعیتزای پهلوی اول، نیز میزان همپوشی آن با ایران باستان، موضوع مهمی است که چندان به آن پرداخته نشدهاست. این جستار با روشی توصیفی تحلیلی، بررسی رویکرد باستانگرا در دولت پهلوی اول و میزان همپوشی آن با مؤلفههای مشروعیتزا در ایران باستان را در کانون توجه خود قرار دادهاست. یافتهها نشان میدهند: ایدئولوژی باستانگرای پهلوی نه تنها سنخیتی با مبانی مشروعیت ساز ایران باستان نداشت، بلکه در مقابل آن نیز قرار گرفته و بهتدریج به دور شدن مردم از حکومت انجامید. هدف از ارائه چنین رویکردی کسب وجاهت سیاسی، مقابله با اسلام و ایجاد نوعی عرفیگرایی ذیل مدرنیزه کردن کشور بود که این رویکرد قرین موفقیت نشد و نتوانست موجد همگرایی و اتحاد ملی در ایران شود.

 
واژه‌های کلیدی: رضا شاه، ملیگرایی، مشروعیت سیاسی، ایدئولوژی باستانگرایی.
متن کامل [PDF 288 kb]   (53 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بررسی و نقد نظریه‌های انقلاب
دریافت: 1401/3/12 | پذیرش: 1401/8/28 | انتشار: 1401/11/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 71 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها