:: دوره 19، شماره 70 - ( 1401 ) ::
جلد 19 شماره 70 صفحات 176-155 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش مبانی انسان‌شناسی امام خمینی(ره) در طراحی الگوی تراز مذاکره با دشمن (با تأکید بر تجارب تاریخی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران)
محمدعلی همدانی*1، مصطفی ملکوتیان2
1- دانش آموخته دکتری مدرسی معارف اسلامی، گرایش انقلاب اسلامی، دانشگاه معارف اسلامی، قم. ، hamedanee@gmail.com
2- استاد تمام گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران، تهران.
چکیده:   (651 مشاهده)
الگو در اصطلاح عبارت است از: فرایندی که از مبانی و اصول آغاز می‌شود و درنهایت، راهبرد رسیدن به هدف را ترسیم می‌کند. موضوع انسان‌شناسی یکی از مباحث سه‌گانه‌ای است که در ترسیم مبانی الگو مطرح می‌شود. پژوهش حاضر به‌دنبال طراحی الگوی مذاکره با دشمن براساس انسان‌شناسی امام خمینی+ است که در کتاب جنود عقل و جهل تبیین شده است.
در پژوهش حاضر، نگارندگان می‌کوشند تا با استفاده روش توصیفی ـ تحلیلی در قالب مطالعات کتابخانه‌ای و با استناد به خاطرات شفاهی کارگزاران مذاکره‌کننده با دشمن در مذاکرات بعد انقلاب اسلامی ایران، ابعاد مسئله را مورد بررسی قرار دهند. فرضیه پژوهش آن است که مبانی انسان‌شناسی امام خمینی+ نقش محوری در طراحی الگوی تراز مذاکره با دشمن را داراست. ازسوی دیگر این مبانی مستظهر به تجارب تاریخی مذاکرات از ابتدای انقلاب اسلامی تا زمان حاضر است.
 
واژه‌های کلیدی: سیاست خارجی، روابط بین‌الملل متعالیه، استراتژی مذاکره، انسان‌شناسی امام خمینی(ره).
متن کامل [PDF 332 kb]   (154 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 70 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها