:: دوره 19، شماره 69 - ( 1401 ) ::
جلد 19 شماره 69 صفحات 136-119 برگشت به فهرست نسخه ها
روش شناسی جریان تشیع انگلیسی در مواجهه با مذاهب اسلامی
مهدی برهان*
استادیار گروه فلسفه دائره المعارف علوم عقلی، موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، قم. ، mehreezi@gmail.com
چکیده:   (449 مشاهده)
در این نوشتار درصدد هستیم با روش توصیفی-تحلیلی به تبیین و مقایسه روش جریان تشیع انگلیسی و جریان تقریب در مواجهه با مذاهب اسلامی بپردازیم. جریان تشیع انگلیسی بر این باور است که وحدت، در سایه تقریب حاصل نمی­شود، بلکه در سایه تبیین مسائل اختلافی حاصل می‌شود؛ زیرا با بیان مسائل اختلافی آگاهی مردم بیشتر می­شود و جانب حقیقت را انتخاب می­کنند و اجتماع به وحدت رویه و مصلحت می‌رسد. در مقام نقد این روش می­توان گفت که مقصود از تقریب و وحدت مذاهب اسلامی، یکی شدن عقاید و مذاهب اسلامی نیست، بلکه مقصود عدم درگیری و تنازع است. گذشته از این، روش تقریب هیچ‌گاه مخالف تبیین مسائل اختلافی نیست. مهم­ترین راهبرد در تقریب از دیدگاه مقام معظم رهبری عبارت‌اند از: رعایت احترام متقابل نسبت به ارزش‌ها و نمادهای مقدس یکدیگر؛ تکیه بر اصول مشترک به‌جای تکیه بر فروع مفترق و شناخت دشمنان اسلام و مقابله با توطئه آنها.
واژه‌های کلیدی: روش شناسی، جریان تشیع انگلیسی، وحدت، اتحاد و تقریب
متن کامل [PDF 254 kb]   (157 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 69 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها