:: دوره 18، شماره 65 - ( 1400 ) ::
جلد 18 شماره 65 صفحات 110-85 برگشت به فهرست نسخه ها
چالش‌های فراروی جمهوری اسلامی در مهندسی فرهنگ انسجام و وحدت در جهان اسلام
امیرمحسن عرفان*
استادیار گروه تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه معارف اسلامی
چکیده:   (985 مشاهده)
جستاری که در پی می‌آید تلاشی در بازنمود چالشها و موانع مهندسی فرهنگی در عرصه انسجام و وحدت در جهان اسلام است. این مقاله با روش توصیفی ـ تحلیلی سامان یافته، و بر حسب دستاورد یا نتیجه تحقیق از نوع توسعه‌ای ـ کاربردی و از لحاظ هدف تحقیق از نوع اکتشافی و به لحاظ نوع داده‌های مورد استفاده، یک تحقیق کیفی است. نتایج حاصل از تحلیل و ترکیب داده‌های جمع‌آوری شده نشان می‌دهد که «تعارضات ایدئولوژیک فرهنگی»، و «چندفرهنگیگرایی در جهان اسلام»، «شکاف بین تغییرها و تدبیرهای فرهنگی»، «حاکمیت ساختار قومی و قبیلهای» «فقدان درک مشترک فرهنگی از وحدت و انسجام»، «حاکمیت نگرش امنیتی به مطالبات قومی و مذهبی» از جمله موارد مهم در چالشهای فراروی جمهوری اسلامی در مهندسی فرهنگی وحدت و انسجام در جهان اسلام است. این پژوهه «امکان‌پذیری رویارویی با چالش‌ها» را یکی از مهمترین بروندادهای بازنمایی این چالشها میداند.
 
واژه‌های کلیدی: وحدت، انسجام، مهندسی فرهنگی، جمهوری اسلامی، چالش
متن کامل [PDF 1102 kb]   (167 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)
دریافت: 1400/10/15 | پذیرش: 1400/10/10 | انتشار: 1400/10/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 65 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها