:: دوره 18، شماره 67 - ( 1400 ) ::
جلد 18 شماره 67 صفحات 32-7 برگشت به فهرست نسخه ها
جامعه اسلامی مطلوب در اندیشه مقام معظم رهبری (با تاکید بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی)
ابراهیم خلیلی1، جواد زروندی2، علیرضا تنهایی*3
1- استادیار گروه علوم پایه دانشکده فارابی تهران
2- استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه شهید ستاری تهران
3- استادیار گروه علوم پایه دانشکده فارابی تهران ، atanhayee@yahoo
چکیده:   (6990 مشاهده)
رهبر انقلاب اسلامی با بینش حکیمانه خود در برهه­های زمانی مختلف و بیانات گوناگون از جمله بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، ضرورت ایجاد جامعه اسلامی مطلوب را خاطر نشان نموده‌اند. پژوهش حاضر با هدف تبیین جامعه اسلامی مطلوب در اندیشه مقام معظم رهبری شکل گرفته و به دنبال پاسخگویی به این سوال است که جامعه اسلامی مطلوب در اندیشه رهبری از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دارای چه ابعاد، مؤلفه‌ها و مفاهیمی است؟ روش تحقیق، داده­بنیاد بوده و جامعه آماری اختصاص به متن کامل بیانیه گام دوم انقلاب داشته و حجم نمونه شامل بخش­هایی از بیانیه است که مقام معظم رهبری در آن به تشریح ویژگی­ها یا خصیصه­های جامعه اسلامی مطلوب می­پردازد. روش گردآوری داده­ها، کتابخانه­ای و ابزار پژوهش، فیش­برداری است. بر این اساس، تعداد 128 خصیصه (داده) برای جامعه اسلامی استخراج شد. نتایج کدگذاری­ها، به ترتیب منجر به استخراج 36 مفهوم، 13 مؤلفه و 6 بُعد گردید.
 
واژه‌های کلیدی: جامعه، جامعه اسلامی، مقام معظم رهبری، بیانیه گام دوم انقلاب.
متن کامل [PDF 488 kb]   (387 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اندیشه سیاسی مقام معظم رهبری


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 67 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها