:: دوره 18، شماره 65 - ( 1400 ) ::
جلد 18 شماره 65 صفحات 218-197 برگشت به فهرست نسخه ها
راهکارهای مواجهه رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران با سلطه رسانه‌ای آمریکا در آمریکای جنوبی
کمال اکبری* 1، یعقوب حاجی پور2
1- استادیار دانشگاه صداوسیما و مدرس گروه معارف اسلامی ، kamal.akbari@iribu.ac.ir
2- دانش آموخته ارشد علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه صدا و سیما
چکیده:   (1183 مشاهده)
ایالاتمتحده در راستای اهداف استثماری خود در آمریکای جنوبی به دنبال سلطه رسانهای، فرهنگی و سیاسی است. جمهوری اسلامی نیز بر اساس اهداف متعالی و هماهنگ با ملتها ودولتهای منطقه در پی مقابله با نفوذ رسانهای و تربیت نیروهایی با تفکر انقلابی است. سؤال اصلی پژوهش این است که برای صدور انقلاب اسلامی و مقابله با آمریکا در آمریکای جنوبی، نظام جمهوری اسلامی چه راهبردها و راهکارهای رسانهای بکار گرفته است؟ محققان از طریق روش مصاحبه با کارشناسان رسانهای، سیاسی و دیپلمات در منطقه آمریکای جنوبی این مسیر را پیمودهاند و دریافتند با توجه به دوری جغرافیایی و حس ناسیونالیستی فعال در این منطقه، صدور یا تقویت گفتمان با مدیریت از دور، گزینه مناسبی است. برای این راهبرد تقویت گروههای سیاسی ضدآمریکایی به‌وسیله رسانه، بیان اهداف استعماری ایالاتمتحده در قالب تولیدات رسانه‌ای، تولید محتوا از سرگذشت و تاریخ چپاول ایالاتمتحده در این منطقه، تولید محتوا برای بازگرداندن اعتمادبه­نفس ملی، برندسازی افراد مخالف با سیاستهای ایالاتمتحده و شبکهسازی گروههای مخالف جهت انتشار تولیدات رسانهای، پیشنهاد کارشناسان میباشد.
 
واژه‌های کلیدی: راهبرد، نفوذ، امریکای جنوبی، صدور انقلاب، رسانه
متن کامل [PDF 314 kb]   (275 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 65 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها