:: دوره 18، شماره 65 - ( 1400 ) ::
جلد 18 شماره 65 صفحات 84-63 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر منازعات بحران ژئوپلیتیکی سوریه بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران
محمد ابراهیمی1 ، علی محسنی* 2، عباس برجویی فرد3
1- دانشجوی دکتری علوم سیاسی، واحد قم، دانشگاه آزاد اسلامی، قم، ایران
2- استادیار گروه علوم سیاسی، واحد قم دانشگاه آزاد اسلامی، قم، ایران و مدرس گروه معارف اسلامی ، dr.amohseni@gmail.com
3- مربی علوم سیاسی و مطالعات امنیت ملی مجتمع آموزش عالی عقیدتی سیاسی شهید محلاتی (ره)، قم، ایران و مدرس گروه معارف اسلامی
چکیده:   (1467 مشاهده)
بحران ژئوپلیتیکی سوریه، یکی از مهمترین چالشهای امنیتی است، که طی یک دهه اخیر منطقه خاورمیانه را تحت تأثیر قرار داده است. با توجه به اهمیت این مسئله، پژوهش حاضر به دنبال پاسخ به این سؤال است که منازعات بحران ژئوپلیتیکی سوریه چه تأثیری بر امنیت ملی جمهوری اسلامی داشته است؟ فرضیه مقاله گویای آن است که، بحران سوریه ابعادی فراتر از نارضایتی سیاسی و چالشهای قومی، مذهبی داشته و ریشه در دخالت منفی و رقابتهای ژئوپلیتیکی قدرت منطقهای و فرامنطقهای دارد. با اتکای بر نظریه موازنه تهدید، نتایج پژوهش حاکی از تهدیدهای ژئوپلیتیکی جمهوری اسلامی در حوزههای نظامی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است و پیامدهایی همچون افزایش تهدیدات قومیتی و فرقهگرایی در کشور، ظهور و تقویت گروههای تروریستی تکفیری در ایران، افزایش تهدیدات مرزی، افزایش حضور قدرتهای فرامنطقهای، تغییر موازنه قوای منطقهای، تضعیف محور مقاومت دارد.
 
واژه‌های کلیدی: بحران ژئوپلیتیکی، امنیت ملی، سوریه، جمهوری اسلامی، موازنه تهدید
متن کامل [PDF 971 kb]   (390 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 65 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها