:: دوره 19، شماره 69 - ( 1401 ) ::
جلد 19 شماره 69 صفحات 64-45 برگشت به فهرست نسخه ها
بنیان‌ها و ساختار نظام بین‌الملل در رویکرد اسلام سیاسی با تأکید بر گفتمان انقلاب اسلامی
محمد اسماعیل عمار*1، منوچهر محمدی2، محمدجواد نوروزی3
1- دانش‌آموخته دکتری علوم سیاسی، گرایش روابط بین‌الملل، موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، قم. ، esmaeilammar@gmail.com
2- استاد تمام گروه علوم سیاسی، دانشگاه تهران، تهران.
3- دانشیار گروه علوم سیاسی، موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، قم.
چکیده:   (485 مشاهده)
اسلام سیاسی، که همزمان و به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی در دهه‌های پایانی قرن بیستم ظهور مجدد یافت، با طرح مبانی و آموزه‌های اسلامی در راستای هویت تمدنی، ابعاد مختلف جوامع امروز، از جمله نظام بین‌الملل؛ به عنوان محیط و چارچوب رسمی فعالیت کنش‌گران را متأثر ساخته است. پژوهش حاضر با روش توصیفی ـ تحلیلی به این پرسش می‌پردازد که بنیان‌های نظری و ساختار نظام بین‌الملل مطلوب از منظر این گفتمان کدام‌اند؟ نتایج پژوهش بیان‌گر آن است که اسلام سیاسی در راستای تمدن‌سازی هویت اسلامی را در کانون عمل سیاسی قرارداده و با تأکید بر معنویت، عقلانیت و عدالت، نظام بین‌الملل را در ارتباط با هدف آفرینش جهان و انسان تعریف می‌کند. این گفتمان به منظور نظم جهانی عادلانه با منطق ساختاری نظام کنونی هم از جهت ابتنای آن بر منافع مادی مخالفت داشته و بر حاکمیت ارزش‌های الهی و انسانی تأکید می‌ورزد و هم با شکل‌دادن وفاداری فراملی، نظام بین‌الملل را براساس تقابل حق و باطل، مستکبر/ مستضعف تبیین ‌می‌کند.
 
واژه‌های کلیدی: اسلام سیاسی، نظام بین‌الملل، بنیان‌های نظری، ساختار نظام بین‌الملل، هستی‌شناسی، انسان‌شناسی.
متن کامل [PDF 321 kb]   (159 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انقلاب اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 69 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها