:: دوره 19، شماره 68 - ( 1401 ) ::
جلد 19 شماره 68 صفحات 154-131 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی سیاست خارجی رژیم صهیونیستی در قبال امارات متحده عربی و بازتاب آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران
محمدعلی احمدیان*1، مهدی جاودانی مقدم2
1- دانش‌آموخته کارشناسی ارشد معارف اسلامی و علوم سیاسی، گرایش روابط بین‌الملل، دانشگاه امام صادق(ع)، تهران. ، javdani@isu.ac.ir
2- استادیار گروه روابط بین‌الملل، دانشگاه امام صادق(ع)، تهران
چکیده:   (649 مشاهده)
«انزوای استراتژیک»، یکی از مهمترین چالش­ های دکترین امنیتی رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس این رژیم تا کنون بوده است. در این راستا، اسرائیل با تدوین استراتژی ائتلاف با قدرت­های بزرگ و اتحاد پیرامونی، درصدد دستیابی به متحدان منطقه ­ای و جهانی به منظور حفظ بقای خود است. این مساله در دو دهه اخیر با تمرکز بر کشورهای عربی خلیج فارس از جمله امارات ­متحده­ عربی پیگیری شده و در سال 2020 در قالب «توافق ابراهیم» عملیاتی شده است. این مقاله به این سوال اصلی می­پردازد که سیاست خارجی رژیم صهیونیستی در قبال امارات­­متحده­­عربی چگونه بوده و روابط آنان چه تاثیراتی بر امنیت ملی جمهوری­اسلامی­ایران دارد؟ یافته­های این پژوهش که به روش توصیفی-تبیینی صورت گرفته نشان می­دهد که سیاست خارجی اسرائیل در قبال امارات با هدف ارتقای همکاری­ ها در همه سطوح و گسترش عمق استراتژیک در منطقه خلیج ­فارس، موازنه­ گری سخت و نرم علیه ایران، ناامن شدن محیط پیرامونی آن و بالتبع، کاهش ضریب امنیت ملی آن پیگیری می­شود.
واژه‌های کلیدی: سیاست خارجی، رژیم صهیونیستی، امارات متحده عربی، جمهوری اسلامی ایران، امنیت ملی
متن کامل [PDF 516 kb]   (301 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 68 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها