:: دوره 17، شماره 62 - ( 1399 ) ::
جلد 17 شماره 62 صفحات 70-51 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط بین منصب قضاوت و حکومت نبی ‌اکرم| و تأثیرگذاری آن در مسئله ولایت‌فقیه در دیدگاه امام خمینی+
رضا رستمی* 1، محمدجواد فرج‌نژاد
1- ، rostami01@chmail.ir
چکیده:   (1242 مشاهده)
ازجمله جنبش‌های اجتماعی که توجه جهانیان را به خود جلب نمود و معادلات جهانی را متحول گرداند پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی بود. حضرت امام در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی نظریه ولایت فقیه را تئوریزه نمود؛ به‌گونه‌ای که قابلیت راهبردی در عرصه جامعه سیاسی پیدا کرد. از مهم‌ترین مؤلفه‌های دخیل در نظریه ایشان، ایجاد ارتباط بین منصب قضاوت و حکومت نبی اکرم| است که با استفاده از منابع موجود فقهی-حدیثی باب القضا در پرورش مباحث ولایت فقیه نضج یافت. بدین سبب سؤال اصلی پژوهش حاضر چگونگی ایجاد این ارتباط و تأثیرات آن بر نظریه ولایت فقیه می‌باشد که در تکمیل زوایا و اجرایی شدن جزئیات این نظریه اهمیت فراوان دارد. پژوهش حاضر با استفاده از شیوه کتابخانه‌ای با محوریت کتب امام خمینی و روش توصیفی-تحلیلی به‌دنبال بیان تقریر روشنی از این نوآوری است. نتیجه به‌دست آمده این است که ایشان با استناد به ادله روایی و عقلی، منصب قضاوت را یکی از شئون حکومت معرفی کرده و برخی از ادله و مباحث قضاوت را مربوط به حکومت نیز می‌داند.
واژه‌های کلیدی: ولایت فقیه، امام خمینی+، منصب قضاوت، منصب حکومت، کتاب القضا.
متن کامل [PDF 325 kb]   (451 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بررسی و نقد نظریه‌های انقلاب


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 62 - ( 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها