:: دوره 19، شماره 69 - ( 1401 ) ::
جلد 19 شماره 69 صفحات 26-7 برگشت به فهرست نسخه ها
دکترین مقاومت در اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)
مصطفی منتظری*1، حسنعلی سلمانیان2
1- استادیار گروه حقوق و الهیات و معارف اسلامی، دانشگاه گلستان، گرگان. ، M.montazeri1001@gmail.com
2- استادیار گروه حقوق و الهیات و معارف اسلامی، دانشگاه گلستان، گرگان.
چکیده:   (1283 مشاهده)
مسأله اصلی پژوهش، روش های نهادینه سازی اندیشه مقاومت در باور مردم و چگونگی تحقق آن در تحولات مختلف توسط امام خمینی(ره) است. از این رو، از چارچوب تحلیلیِ دکترین برای ترسیم سیمای نو و قاعده­مندی از مقاومت استفاده شد که می تواند در تمام عرصه­های نظام سیاسی، معیار قرار گیرد. بنابراین، «دکترین مقاومت»، مجموعه­ای از قواعد و اقداماتی است را امام خمینی(ره) در سه سطح استراتژیکی، عملیاتی و تاکتیکی به کار برده­اند، تبیین می نماید. در سطح استراتژیک، باور عمیق به اثربخشی مقاومت، دشمن شناسی و تنظیم کیفیت رفتار با آن دو قاعده اصلی محسوب می شوند. در سطح عملیاتی، جبهه­سازی و مردمی کردن مبارزات و ایجاد بازدارندگی در همه عرصه ها و در سطح تاکتیکی نیز از افزایش سواد رسانه ای و مراقبت نسبت به عملیات روانی دشمن مبنای برنامه ریزی ها و رفتارها قرار می گیرد. این پژوهش از روش کتابخانه­ای و مطالعه اسنادی بهره گرفته است.
 
واژه‌های کلیدی: امام خمینی، مقاومت، دکترین، اندیشه سیاسی، انقلاب اسلامی
متن کامل [PDF 381 kb]   (316 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 69 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها