:: دوره 19، شماره 68 - ( 1401 ) ::
جلد 19 شماره 68 صفحات 110-89 برگشت به فهرست نسخه ها
غایات قدرت سیاسی از منظر قرآن کریم
نجف لک زایی1، رضا لک زایی*2، مهدی امیدی3، حسین ارجینی4
1- استاد تمام گروه علوم سیاسی دانشگاه باقرالعلوم(ع)، قم.
2- دانش آموخته دکتری مدرسی انقلاب اسلامی، دانشگاه معارف اسلامی، قم، پژوهشگر پژوهشکده مطالعات سیاسی، پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع)، قم ، Rlakzaee@gmail.com
3- دانشیار گروه علوم سیاسی، موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، قم.
4- دانشیار گروه انقلاب اسلامی، دانشگاه معارف اسلامی، قم.
چکیده:   (244 مشاهده)
قدرت از مباحث کلیدی علوم سیاسی است و غایات قدرت، متمایز کننده جهت‏‎ها و رویکردهای قدرت از یکدیگر است. قرآن نیز نسخه شفا بخش دردهای بشریت برای همیشه تاریخ است. غایات قدرت سیاسی از منظر قرآن کریم مسئله مقاله حاضر است. روش مقاله تحلیلی - استنباطی و چارچوب نظری هم ترکیبی از انسان‏شناسی امام خمینی و ارکان نظام سیاسی فارابی است. یافته تحقیق حکایت از آن دارد که غایت قدرت متعالی، دارای ابعاد دنیوی و اخروی، مادی و معنوی، ظاهری و باطنی، فردی و خانوادگی و اجتماعی و بر محور عفت، شجاعت، حکمت و عدالت است که نشان دهنده جامعیت آن است. غایات قدرت متدانی در سه سطح تک بعدی، دو بعدی و سه بعدی دسته بندی می‏شوند که دارای وضعیت ساده، پیچیده و بسیار پیچیده و منحصر در امور مادی می‏باشند. نوآوری مقاله حاضر علاوه بر استفاده از چارچوب نظری بومی و اسلامی، طبقه بندی اهداف قدرت متعالی و متدانی بر اساس انواع هشت گانه انسان می‏باشد.
واژه‌های کلیدی: قرآن کریم، امام خمینی، غایات قدرت سیاسی، قدرت متعالی، قدرت متدانی.
متن کامل [PDF 330 kb]   (95 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 68 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها