:: دوره 15، شماره 55 - ( 1397 ) ::
جلد 15 شماره 55 صفحات 184-165 برگشت به فهرست نسخه ها
راهبردهای 40 ساله آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران
مجتبی عبدخدائی* 1، محمدعلی رحیمی‌نژاد
1- ، abdcourse@gmail.com
چکیده:   (3442 مشاهده)
انقلاب اسلامی، به‌عنوان بزرگ‌ترین تحول تاریخی دوران معاصر، منافع آمریکا را با چالش‌های فراوانی مواجه ساخته است. شناخت ابزار و راهبردهای مورد استفاده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، ما را در فهم بیشتر و مواجهه بهتر با این کشور یاری می‌رساند. درهمین‌راستا با استفاده از نظریه رئالیسم تهاجمی به راهبردهای مورد استفاده آمریکا در تقابل با جمهوری اسلامی ایران پرداخته شده است. در واقع سوال اصلی تحقیق این است که راهبردهای آمریکا برای مهار جمهوری اسلامی در چهار دهه اخیر چگونه بوده است؟ برای پاسخ به این سؤال از نظریه رئالیسم تهاجمی به تحلیل راهبردهای مطرح براساس دیدگاه مرشایمر به‌عنوان اصلی‌ترین نظریه‌پرداز رئالیسم تهاجمی استفاده می‌شود. از نتایج این نوشتار می‌توان به بهره‌گیری آمریکا از راهبردهای احاله مسئولیت، موازنه‌سازی، جنگ، طعمه‌گذاری و آتش‌بیاری معرکه، جهت مهار قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی ایران، اشاره داشت.
واژه‌های کلیدی: جمهوری اسلامی ایران، راهبردهای آمریکا، رئالیسم تهاجمی، موازنه‌سازی.
متن کامل [PDF 435 kb]   (637 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اندیشه سیاسی مقام معظم رهبری


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 55 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها