:: دوره 15، شماره 54 - ( 1397 ) ::
جلد 15 شماره 54 صفحات 26-7 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل مصادیق «حقوق ملت» و محدوده مشروعیت آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فرانسه
علی اسداله زاده* 1، خیرالله پروین
1- ، ali.asadolahzadeh@ymail.com
چکیده:   (2867 مشاهده)
تحدید حقوق ملت در قانون اساسی اصلی انکارناپذیر است، اما دامنه محدودیت حقوق و آزادی‌ها در قوانین اساسی هر کشور با یکدیگر متفاوت می‌باشد. در این راستا مسئله تحقیق حاضر این است که علت تفاوت در محدوده اعمال حقوق ملت و تأثیر تقیید آزادی‌های عمومی بر تضمین حقوق شهروندان چیست؟ پژوهش حاضر ضمن تحلیل مصادیق حقوق و آزادی‌های عمومی در قانون اساسی ایران و فرانسه، میزان قبض و بسط آزادی‌های عمومی را متأثر از مبانی، اصول و ارزش‌های متفاوت حاکم بر قانون اساسی هر کشور ارزیابی می‌کند که به معنای برتری یک نظام سیاسی بر دیگری نیست. همچنین تعیین محدوده مشروعیت برای اعمال حقوق ملت در قانون اساسی، امری ضروری در جهت حفظ و صیانت از آزادی‌های عمومی تلقی می‌شود. چراکه اعطای آزادی نامحدود، به دلیل امکان تجاوز یا سوء استفاده شهروندان از اطلاق در حقوق و آزادی‌ها، موجب اضرار به غیر و در نهایت عدم استیفای سایر افراد ملت از آزادی‌های مشروع و قانونی خود می‌شود.
واژه‌های کلیدی: حق، قانون اساسی، حقوق ملت، جمهوری اسلامی ایران، فرانسه.
متن کامل [PDF 275 kb]   (616 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 54 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها